Artykuły

Nowe życie starych rzeczy – o dekupażu i Altered Art słów kilka

Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że uwielbiam wszelkiego rodzaju aktywność twórczą. Najbardziej lubię artjournal i scrapbooking. Już Ci o tym pisałam jakiś czas temu. Dziś chcę opowiedzieć o kolejnej dziedzinie, która bardzo mnie pociąga, choć w tym przypadku na razie bardziej zachwycam się dziełami innych, niż sama tworzę. Owszem, mam na swoim koncie kilka prób, ale do mistrzostwa jeszcze mi daleko. Chodzi o takie działania, dzięki którym stare przedmioty zyskują nowe życie.

Dekupaż – sztuka dekorowania i postarzania przedmiotów

Moja miłość do wszelkiego rodzaju aktywności twórczej zrodziła się właśnie z… zafascynowania dekupażem. To dość popularna sztuka dekorowania różnego rodzaju przedmiotów. Najpopularniejsze jest dekupażowanie rzeczy z drewna: większych i mniejszych elementów dekoracyjnych, skrzyneczek, pudełeczek i wielkich pudeł, herbaciarek, tacek, stolików a nawet mebli. Do tego rodzaju działań wykorzystuje się najczęściej papierowe serwetki z różnymi kolorowymi wzorami lub papier ryżowy czy specjalny papier do dekupażu. Kiedy częściej się w to bawiłam, moim faworytem był papier ryżowy – cieniutki, a jednak łatwiej niż z serwetki wycinało się z niego wzory. Trzeba jednak zauważyć, że serwetek jest na rynku dostępnych więcej, a ich wzorów jest taka gama, że każdy znajdzie coś dla siebie: od nowoczesnej abstrakcji, przez wzory kwiatowe po obrazki w stylu vintage.

Po drugie potrzeba odpowiednich preparatów i narzędzi. Na początek przyda się specjalny klej i lakier zabezpieczający. Do tego różnego rodzaju media pozwalające otrzymać efekt spękań, czyli postarzenia, farby we wszelkich możliwych kolorach, specjalne preparaty do złoceń czy różnego rodzaju pasty strukturalne. Do tego pędzle i szpatułki…

Potrzebne są też przedmioty, które będziemy ozdabiać. Szeroki ich wybór znajdziecie na przykład w sklepie http://www.loveart.pl/. Uwielbiam przeglądać dział z przedmiotami do ozdabiania – zawsze znajdę tam coś, co chętnie bym zamieniła w maleńkie dziełko sztuki. Choć nie zawsze techniką dekupażu. Niektóre z tych drewnianych przedmiotów świetnie sprawdzają się w charakterze nietypowych ramek na zdjęcia czy baz pod scrapy. W sklepie loveart znajdziecie też wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia swojej przygody z dekupażem.

Cechą charakterystyczną dekupażu jest to, że w przeciwieństwie do Altered Art nie zmienia on przeznaczenia ozdabianych przedmiotów, a jedynie ich wygląd: pudełko nadal będzie pudełkiem, a wazon na kwiaty wazonem.

art

Altered Art – nowy pomysł na stare rzeczy

Altered Art to także pewien rodzaj sztuki ozdabiania różnych przedmiotów. Tutaj jednak chodzi przede wszystkim o to, by starym rzeczom nadać nową funkcję. Z puszki po konserwie można stworzyć pudełko na biżuterię albo ramkę na zdjęcia, ze słoika po jogurcie – skarbonkę lub wazonik, z opakowania po serkach topionych – kolorowy pojemnik na skarby z wakacji itd. Altered Art lubię, bo dzięki tej technice można ograniczyć produkcję śmieci, wykorzystując z pozoru bezużyteczne opakowania po innych produktów i tworząc z nich nowe, cieszące oko, a przy tym praktyczne przedmioty.

Co potrzeba? Tak naprawdę wszystko, co sobie wymyślisz. Alterowanie może polegać na oklejaniu starych przedmiotów kolorowym papierem albo malowaniem ich. Mnie najbliższe jest wykorzystywanie mediów różnego rodzaju: podkładów malarskich, farb, past strukturalnych, wypełniaczy, mgiełek, wosków (moja najnowsze miłość). Wszystkie chwyty dozwolone. W tym przypadku powiedzenie „Feel free – create Art” jest całkowicie prawdziwe.

creative mess5

Wciąż próbuję, ale pewnie już wkrótce pokażę ci, co udało mi się stworzyć, czy też zalterować. Na razie zachęcam Cię do szukania inspiracji w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło Altered Art i… podziwiać cudowne prace utalentowanych artystów.

Aletrowanie i dekupażowanie to techniki, które potrafią wciągnąć. Tym bardziej, jeśli tak jak ja lubisz otaczać się pięknymi przedmiotami. Gdy wykonasz je własnoręcznie będą jeszcze bardziej cieszyć. Gwarantuję!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s