Artykuły

Co zrobić ze zdjęciami, czyli kilka pomysłów na ciekawe przechowywanie wspomnień

Okres powakacyjny to taki czas, w którym wywołujemy zdjęcia. A wiadomo, że tych po każdych wakacjach jest dużo. I wiem, część z Was pewnie większą część fotografii trzyma na dysku komputera, ale wiemy też, że czasem po prostu chcemy mieć zdjęcia, które można komuś pokazać. Tylko najczęściej kończy się na tym, że zalegają one potem w szufladach. Ewentualnie włożone do albumów zalegają w szufladach. A najgorsze jest to, że po kilku latach nawet nie bardzo wiadomo, co na tych zdjęciach jest. Dlatego dzisiaj mam dla Was kilka propozycji dotyczących tego, w jaki sposób ładnie oprawić zdjęcia i sprawić, by przechowywały nie tylko obrazy, ale i wspomnienia…

Nie ukrywam, że pomysł na tego posta powstał z powodu mojej miłości do scrapbookingu. To taka technika kreatywna, craftowa, która skupia sie właśnie na przechowywaniu wspomnień (w swojej czystej postaci, bo potem dochodzą też dziedziny pokrenwe, jak robienie kartek, tworzenie artjournali itd). Moje propozycje są więc w dużej części scrapowe, choc nie tylko:

Sposób pierwszy: SMASH, czyli wspomnienia spisywane na gorąco

SMASHomania Polskę opanowała stosunkowo niedawno. Jednak to właśnie jest propozycja dla tych, którzy lubią spisywać swoje wrażenia na gorąco, od razu. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne aparaty do robienia natychmiastowych zdjęć. Można tez do SMASHa wklejać wszelkie pamiątki, jak: foldery informacyjne, bilety wstępów itd. Jeśli lubimy gadżety, warto zaopatrzyć się w specjalny zeszyt SMASH, który wyposazony jest w ciekawe strony o różnych wzorach. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele tematycznych zeszytów: podróżniczy, retro, dziecięcy, szkolny itd. Jeśli ktoś ma ochotę może tez pokusić się o stworzenie SMASHa samodzielnie… Tworząc SMASHowe wpisy nie trzeba przestrzegać jakichkolwiek reguł. Wklejamy co i jak chcemy…

Sposób drugi: Scrapy

Scrapy to formy, ktore tradycyjnie mają wymiary 30x30cm. Mogą jednak także przybierać inne formy, a przykłąd koła lub prostokąta. Scrapy tworzone są na arkuszach specjalnego papieru do scrapbookingu, białym kartonie lub papierze typu craft. Głównym elementem takiego scrapa jest zdjęcie, które jest w komponowane w różnego rodzaju ścinki papierowe, dodatki tekturowe, metalowe, kwiaty i inne. Można tutaj dodać także media (farby, tusze itp.) oraz tak zwnay journaling, czyli po prostu krótki opis tego, co znajduje się na zdjęciu lub informacje o tym, kiedy i gdzie zdjecie zostało zrobione. Takie scrapy mozna potem przechowywać w specjalnych albumach albo wywiesić na ścianach, co jakiś czas zmieniając dekorację. Niewątpliwie jednak będą nam przypominać miłe chwile i miejsca.

Sposób trzeci: Mini-albumy

Tutaj tworzymy całe albumiki niewielkich rozmiarów. Dzięki temu można zachować ciekawe wspomnienia z różnych wydarzeń. Ja najczęściej tworzę albumy z wakacji, z których jest najwięcej zdjęć tworzących jedną konkretną całość. Można też wybrać zdjecia z jakiegoś konkretnego dnia lub miejsca, na przykład zdjęcia kwiatów z naszego ogrodu. Taki albumik uzupełniamy o odpowiednie dodatki oraz opisy dotyczące poszczególnych zdjęć. Te opisy mogą być ukryte w specjalnych kieszonkach miedzy poszczególnymi stronami albo po prostu widoczne na poszczególnych stronach. Do stworzenia takich albumów można wykorzystać gotowe scrapowe papiery i dodatki albo różne pamiątki i elementy recyklingowe (stare pocztówki, paperowe torebki, koperty itd).

Sposób czwarty: Ramki na blejtramie

Ta forma przypomina troszkę klasyczne scrapy. Jednak jest bardziej przestrzenna, a przy tym świetnie sparwdza sie jako dekoracja domu. Taką ramkę można potem powiesić na ścianie albo postawić na małej sztaludze na biurku. W przypadku ramek tworzonych na blejtramie najczęściej używa się też dużej ilości mediów różnegor odzaju (specjalnych mgiełek, czyli tuszu lub farby rozprowadzanej atomizerem, farb wszelkiego rodzaju, tuszu, gesso i innych). Tutaj kompozycję tworzy się tak, by jak najbardziej podkreślić zdjęcie. Tworzenie takiej ramki może byc fantastyczną zabawą, szczególnie dla tych, którzy już w szkole lubili chlapać, malować, mazać… Oczywiście na ramce można także umieścić tytuł oraz krótką informację, co przedstawia dane zdjęcie.

Być może ten wpis zachęci Was do sięgnięcia po różne materiały plastyczne i przede wszystkim do spróbowania swoich sił w ciekawym oprawianiu swoich zdjęć. Nie tylko tych wakacyjnych. To naprawdę nie jest trudne, a w sieci można znaleźć wiele ciekawych porad i kursów na temat scrapbookingu właśnie.

Reklamy

2 thoughts on “Co zrobić ze zdjęciami, czyli kilka pomysłów na ciekawe przechowywanie wspomnień”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s